Kouzelný svět, kde naleznete vše o ezoterice - věštění - magie - duchovno - andělé - víly - sny - čarodějnictví - astrologie - světlo - filozofie
Dark_Angel_and_Moon_by_Horoklon.png
Silvestr Daniel Wysokinski na Facebooku
Silvestr Daniel Wysokinski na Facebooku
Gothic Angel.jpg
A6513-2.jpg

Nejoblíbenější den pro vaši magii je...

Pondělí (24)
Úterý (5)
Středa (4)
Pátek (11)
Sobota (6)
Neděle (9)
Zrcadlo.jpg

Většinou provádíte magii...

živlovou (13)
s kameny (14)
léčení (20)
Metal 001.jpg
Přidat.eu RSS Pridat.eu
Vlk.jpg

Recenze cikánských karet

Porovnání karet typu cikánské

 

Sem patří všechny jednodušší vykládací karty

            Rozhodl jsem se, udělat recenzi cikánských karet.

            Do této kategorie patří všechny možné obyčejné vykládací karty, psycho karty, dokonce i Lenormandy (ale ty jsou dnes vnímány jako samostatná kategorie – jsou známé po celém světě, a protože si je všichni tolik oblíbili, vznikají stále nové a nové sady) a existují jich ještě spousty a spousty. Ani já všechny nemohu znát.

            V tomto článku se budu věnovat pouze několika karetním sadám. Možná je znáte, možná jste  o nich v životě neslyšeli. Uznávám, že minimálně dvě sady z nich jsou u nás téměř neznámé, ale s vynaložením určitého úsilí se dají sehnat (třeba právě na internetu).

 

            Tak si přečtěte, co si o těch kartách myslím. Třeba vás to k něčemu inspiruje.

 

 

Cikánské karty Piatnik

 

            Tyto karty jsou poměrně známé. Seženete je v každém dobrém obchodě.

            Nejdříve bych se pozastavil nad názvy jednotlivých karet. Ty jsou uvedeny vždy v dolní části karty ve speciálním okénku. Nelíbí se mi, že tyto popisky dost kazí celkový vzhled každé karty. Působí to jako něco, co na kartu nepatří. Myslí, že místo takových komplikovaných popisků by stejně posloužila čísla. Stejně byste je používali jenom ze začátku, než si zapamatujete jednotlivé obrázky. Navíc název karty je napsán v šesti různých jazycích, jenom čeština chybí. Také mi připadá divné, že velkým písmenem začíná pouze německý nápis, přičemž ostatní mají na začátku vždy malé písmeno. Nevyhlíží to rovnocenně.

            Je vhodné vykládat tyto karty do velké tabule. To má ovšem své výhody i nevýhody. Karty jsou konstruovány tak, aby vám prozradily co nejvíce informací teprve tehdy, když použijete všechny. Tím mi velice připomínají Lenormandy, kterým se velice podobají už na první pohled. Dokonce i některé obrázky a významy jsou s nimi naprosto shodné.

            Vyberte si tedy, zda vám budou více vyhovovat Lenormandy nebo tyto Cikánské karty.

            Obrázky působí docela výstižně a příjemně. Akorát na některých místech bych spíše šetřil černou barvou. Vypadá to nepřirozeně. Ve skutečnosti také nemá každý stín černou barvu.

            Tyto karty jsou vyráběny v několika různých designech. Já znám ještě další dva (Biedermeier a Art Deco). Nejvíce se mi na tomto typu karet líbí provedení Biedermeier. To je prostě nejzdařilejší.

 

Staré vykládací karty Piatnik

 

            Toto jsou podle mě velice povedené karty.

            Na jejich obrázcích vždy rozeznáte konkrétní situaci, o níž vykládáte. Vidíte povahy osob, umíte si konkrétní osoby ze života představit v situacích znázorněných na obrázcích.

Nemusíte vykládat nutně všechny karty do velké tabule.

Navíc tyto karty mají velice pěkný design. Je to totiž replika jakýchsi dost starých francouzských vykládacích karet. Takže při věštění máte skoro pocit, jako byste se přenesli o několik století do minulosti.

            Symboly v horní části vpravo každé karty ukazují další možné významy, které nejsou zřejmé na první pohled. Často to bývají také opačné významy celé karty, na něž bychom neměli zapomínat. Tyto malé symboly představují 12 znamení zvěrokruhu a ty ostatní vycházejí z řecké mytologie. S některými dalšími si bohužel nevím rady, protože v návodu o takových detailech nenajdete ani zmínku. To je dost velké mínus, protože tak nemáte kompletní výčet možných významů nikde k dispozici.

 

Psycho karty (Psy Cards)

 

            Psycho karty jsou u nás naprosto neznámé a myslím, že je to velká škoda, protože je považuji za jedinečný divinační výtvor.

            Tyto karty se zaměřují hlavně na psychiku, jak napovídá název. Zabývají se hlavně energií v člověku a jeho povahou nebo také myšlenkami.

            Karty mluví velice jasně.

            Nepotřebujete k nim znát žádné speciální výklady. Smíte je vykládat prostě tak, jak zrovna uznáte za vhodné.

            Nechybí v nich žádná karta důležitého významu a žádné dvě karty nenesou shodný význam.

            Obrázky působí velice jednoduše, přehledně a pestře. Nahoře uprostřed každé karty naleznete její číslo. To sice neruší celkový dojem karty, ale pole mě je naprosto zbytečné, neboť úplně dole se nachází oddělené okénko se slovním názvem karty. Tyto názvy jsou psané velkým písmem, ale přesto kartám docela sluší. Svým stylem se totiž přímo hodí do obrázků. Ostatně na karty tak velkého rozměru se toho vejde hodně. Jednotlivé listy jsou velké, ale míchají se dobře.

            Rubová strana se také velice vydařila. Kombinace něžného vzoru s červenou a zlatou barvou se více než hodí.

            Přece něco bych kartám vytknul. Některé obrázky vypadají dost dětinsky a příliš nedokonale a některé jiné bych navrhl úplně jinak v závislosti na jejich významech.

            Karty seženete pouze v angličtině – bohužel i brožurku s vysvětlivkami. Ale není to žádná tragédie. Pokud umíte aspoň trochu anglicky a víte, jak se používá slovník, tak se nemusíte ničeho bát.

 

 

Karty Magic

 

            Karty Magic zakoupíte například v hračkářství. Je to ten typ karet, který mají skoro všude a dokonce se s cenou v pohodě vejdete do dvaceti korun. To je tedy nářez, protože u karet platí: čím dražší, tím lepší. Ale nenechte se zmást. Věští se s nimi výborně. Obrázky sice nejsou až tak povedené (co byste si také představovali za takovou symbolickou cenu, že?), některé bych hodnotil dokonce jako odfláknuté nebo také nevěrohodnénaprosto se nehodící, ale na to věštění to stačí.

            Docela mě překvapil design. Jednotným černým rámečkem se nikdy nic nezkazí. Číslo v dolní části každé karty je také ozdobně provedeno.

            Významy karet jsou dost jasné už od prvního pohledu na obrázky. Autoři dokonce počítají s tím, že si rozsáhlejší významy sami domyslíte, jelikož ke kartám nedostanete prakticky žádný návod.

            Považuji za plus, že karty se prodávají vždy v plastové krabičce. Její kvalita tedy není nic moc, ale pořád je to lepší než papírový obal.

            Co víc si přát, že?

 

Viktoriánské květinové orákulum

 

            Vzhledově velmi krásné a zdařilé karty. Jemné barvy. Vtipné obrázky vystihující docela přesně své významy. Šetrně umístěné názvy a jejich pěkný styl. Zadní strana opatřena nádhernou černobílou grafikou doplněnou lesklou zlatou barvou. Velký formát, na který se toho hodně vejde. Obsáhlý návod dokonce s obrázky.

            To jsou chvályhodné prvky podtrhující luxusní design těchto nádherných karet. …Ale to je překvapivě vše.

            Tyto karty normálně neseženete v ČR. Když už, tak jsou náležitě drahé. Všechny významy a návody jsou psány v angličtině (ale to by nebylo to nejhorší). Jako nejhorší mi připadá, že karty jsou určeny spíše k zábavě než k vážnému věštění. Nenajdete v nich totiž všechny důležité listy, které by neměly chybět v žádné věštecké sadě. Například Smrt – To je, myslím, velice důležitá karta. Jistě, že se nemusí jmenovat nutně Smrt, ale něco podobného by tam určitě nemělo chybět. I když je to tak, v této sadě podobnou kartu prostě nenajdete.

            Některé karty mají velice podobné až úplně stejné významy. Takže jsou vlastně zbytečné. Jsou to třeba karty Zábava, Hry, Party. Určitě mi dáte za pravdu, že je to jedno a to samé.

            Ale pokud bychom ke kartám přistupovali jako k zábavným, pak jsou jejich jednotlivé listy velice netradiční a zajímavé. V jaké jiné sadě naleznete třeba kartu Soucit nebo Opilost, Soutěž, Marnivost atd. Z tohoto pohledu se dá říct, že je to velmi originální. Už jenom ta myšlenka, že věštecké karty mohou vycházet z květomluvy je více než zajímavá. Máte obrovskou výhodu při věštění s těmito kartami, jestliže znáte řeč květin. Pokud ji neznáte, jistě se ji naučíte.

            Co více dodat? Snad pouze, že jsou to karty zvláštní a asi nejkontroverznější ze všech, co znám. Ačkoli jsou to věštecké karty, moc toho z nich nevyčtete.

autor: Dani

12.03.2015 12:08:57
silvestr3112
Fantasy_Black_angel_with_black_068270_.jpg
1322817-bigthumbnail.jpg
Anděl.jpg

Pochlubte se, co jste vyráběli!

Runy (51)

Setkáváte se s duchovními průvodci?

Jo! (23)
Ne! (15)
Temný anděl.jpg
jinafire_long_by_ninsianna-d5ovfwg.jpg


Dark-Angel-angels-7915006-570-840.jpg

online:
Naučte se nové dovednosti a vyzkoušejte je v praxi! Věštění - magie - duchovno - andělé - víly - sny - čarodějnictví - esoterika - astrologie - filozofie
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one